Vážení zákazníci, srdečně Vás zveme do naší prodejny, která je plně v provozu i se servisem kol a koloběžek.

Jak vybrat horské kolo?

Horská kola jsou specifické tím, že jsou zaměřeny na jízdu v terénu. Od klasických kol se liší zejména tím, že mají robustnější a menší rám, přičemž střed kola je posazen výš - tyto vlastnosti umožňují lepší jízdní vlastnosti v terénu. Horská kola mají také širší pláště, které dokáží lépe přilnout k nerovnému terénu a lépe tlumit nárazy. Obvykle mají také větší rozsah převodů, takže vás nezastaví ani opravdu prudký kopec v těžším terénu.

mountain-bike-2447170_1280

Typická je pro horská kola odpružená vidlice, která tlumí vibrace a nárazy při průjezdu terénem. Pokud budete jezdit v opravdu těžkém terénu, tak se určitě vyplatí investovat do celoodpružených kol, které mají odpužení také vzadu. Výhodou kol pouze s předním odpružením je menší hmotnost kola a ve většině případů nižší cena. Celoodpružená kola si naopak dokáží poradit s náročnějším terénem a nabízí vyšší komfort, neboť dokonale kopírují terén a vy tak máte lepší kontrolu nad kolem. Často jsou používána v disciplínách jako traily nebo Downhill. Moderní systémy zavěšení také zvládají, aby se zadní část kola takzvaně nepropružovala a neztrácela se tak zbytečně energie.

mountain-bike-1194386_1280

Dalším důležitým aspektem je velikost kol. V dnešní době se vyrábí velikosti 26, 27,5 a 29 palců. Na oblíbenosti stále více narůstají kola s průměrem 29 palců, které mají několik výhod: lépe drží rychlost, disponují lepšími jízdními vlastnostmi (především na silnici) a lépe zdolávají překážky. Na druhou stranu kola o průměru 26 palců jsou lépe ovladatelnější a rychleji akcelerují. Dnes je tato velikost oblíbená především v techničtějších disciplínách jako je freeride nebo sjezd. Podle toho, jak budete jezdit, je třeba také správně volit rám kola. Máme kola se závodním rámem, sportovním rámem, ale také třeba s rekreačním rámem. Tyto jsou vhodná především pro jezdce, kteří na kolo vyjedou jen občas kvůli zlepšení kondice nebo pouze pro zábavu. Na kole je vzpřímenější a také pohodlnější posez. Současně jsou kola s tímto rámem o poznání levnější.

Sportovní rámy jsou vhodné pro jezdce, kteří kolo využívají pravidelně a jezdí sportovněji, případně si zajedou nějaký ten amatérský závod. Díky geometrii rámu jste na kole víc položení a výkon stoupá strmě nahoru. Sportovní rámy jsou také lehčí. Kola se závodními rámy jsou pak určeny pro opravdu náročné jezdce. Posed je zde ještě více položený než u sportovního rámu. Rámy jsou pak většinou vyrobeny z odlehčeného hliníku nebo karbonu.

cycling-828646_1280

Důležitá je také velikost rámu, které se ve zkratce určuje tak, že se přes rám postavíte obkročmo s chodily na zemi a zaměříte místo mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou. Zde by mělo být ideálně minimálně 10 cm místa.

NA NABÍDKU NAŠICH KOL SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení